Türkiye Cumhuriyeti

OECD Daimi Temsilciliği

Bilgi Notları

OLIS Nedir?, 21.02.2011

OLIS

OLIS, OECD tarafından üretilen belgeler, yayınlar, istatistikler, komite ve çalışma gruplarının toplantıları ve komiteler bünyesinde kurulan “Elektronik Tartışma Grupları” gibi pek çok bilgiye erişime imkan sağlayan ve bireysel bazda üyelik gerektiren bir “Komite Bilgi Servisi” sistemidir.

OLIS’e üye olmak isteyen kamu kurum ve kuruluşlarında görevli kişilerin elektronik ortamda bir başvuru yapmaları gerekmektedir. Bu başvuru sonrasında OECD tarafından kendilerine sağlanan kullanıcı adı ve şifre ile OLIS’e erişilmesi mümkündür.

Özellikle OECD toplantıları öncesinde, toplantı gündemleri, çalışma belgeleri ve bir önceki toplantının tutanaklarını temin etmede büyük kolaylık sağlayan sistemde ayrıca toplantılara ilişkin pratik bilgiler toplantı yeri, saati, kayıtlı katılımcılar, vb) de yer almaktadır.

OLIS hakkında daha fazla bilgi almak ve elektronik olarak başvuru yapmak için aşağıdaki linki ziyaret edebilirsiniz.

www.oecd.org/olisnet

OLIS'e üyelik için başvuru sahibinin ...@.gov.tr uzantılı, resmi bir adresten başvurması gerekmektedir.

Yukarıdaki linkten elektronik ortamda OECD’ye gönderilen başvurular, OECD Sekretaryası tarafından başvuru sahibinin verileri kontrol edilerek onay için Daimi Temsilciliğimize gönderilmekte, tarafımızdan her kullanıcıya iletilen ve OLIS'e üyelik amacının sorgulandığı kısa bir e-posta mesajının yanıtlanmasını takiben başvurulara verdiğimiz onay Sekretarya'ya iletilmekte ve Sekretarya tarafından her kullanıcı için belirlenmiş olan "kullanıcı adı ve şifre" kişisel bazda e-posta adreslerine iletilmektedir.